4Faces 4Faces

Dlaczego warto inwestować w dobre ciuchy rowerowe?

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej producentów odzieży kolarskiej, którzy chcąc sprostać oczekiwaniom klientów, oferują szeroką gamę produktów. Do wyboru mamy mnóstwo różnych wzorów i modeli. Jednak strój rowerowy to nie tylko tzw. "stylówa", ale również poczucie komfortu podczas treningu czy zwykłej przejażdżki.

08 MAJ 2017
Nieważne czy na rowerze spędzamy mniej czy więcej czasu, nasz ubiór odgrywa jedną z ważniejszych ról. Czy warto więc inwestować w wysokiej jakości ciuchy rowerowe? Oczywiście, że tak!
 
DOPASOWANIE DO SYLWETKI
 
Dobry strój rowerowy to taki, który gwarantuje wygodę. Odzież kolarska z wyższej półki idealnie dopasuje się do naszej sylwetki i nie będzie krępowała ruchów.  Bez wątpienia przyczynia się do tego profesjonalny krój oraz rodzaj użytych materiałów, które są miękkie i elastyczne. Dzięki ciuchom ściśle przylegającym do naszego ciała nie będziemy narażeni na otarcia oraz poczucie dyskomfortu, szczególnie podczas długich treningów, kiedy z każdym kolejnym kilometrem odczuwamy coraz większe zmęczenie.
 
OCHRONA PRZED DESZCZEM, WIATREM I ZIMNEM
 
Znane powiedzenie kolarskie mówi, że nie ma złej pogody na rower, są tylko złe ubrania. Każdy, kto spędza sporo czasu na treningach, wie, że warunki atmosferyczne nie zawsze są sprzyjające i bywają zmienne. Jest to oczywiście kolejny powód, dla którego warto zainwestować w lepszą odzież kolarską, czyli taką, która odpowiednio zabezpieczy nas przed chłodem czy deszczem. Należy więc zwrócić uwagę na materiały, z jakich jest ona wykonana. Dobrej jakości kurtki przeciwdeszczowe produkowane są z tkanin wodoszczelnych, ale oddychających, dzięki czemu zapewniają nam jednocześnie ochronę przed przemoknięciem, jak i odpowiednią wentylację. Natomiast kurtka przeciwdeszczowa wykonana z gorszej jakości materiałów, nie przepuszczających powietrza, sprawi, że szybko zaczniemy się pocić, a wilgoć nie będzie odprowadzana. To z kolei spowoduje, że podczas zjazdów i każdej przerwy w treningu będziemy narażeni na wychłodzenie, ponieważ nie zostanie zachowana odpowiednia termoregulacja organizmu. Podobnie będzie z elementami stroju kolarskiego chroniącymi nas przed wiatrem. Wyższej jakości tkaniny użyte do ich uszycia bez wątpienia będą skuteczniej spełniały swoją rolę.
 
TERMOREGULACJA
 
Profesjonalna odzież kolarska, wykonana z oddychających materiałów zapewni nam odpowiednią termoregulację. Wysokiej jakości strój rowerowy gwarantuje szybkie odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu koszulka nie nasiąknie potem i nie będzie kleiła się do ciała. Nowoczesne tkaniny oraz dzianiny charakteryzują się również lekkością i przewiewnością, co gwarantuje nam ochronę przed przegrzaniem. Jest to zdecydowanie ogromną zaletą, zwłaszcza latem podczas upałów.
 
WKŁADKA W SPODENKACH ROWEROWYCH
 
Im więcej godzin spędzamy na siodełku, tym ważniejszy jest odpowiedni dobór wkładki. Obecnie do wyboru mamy mnóstwo wkładek rowerowych, zarówno szosowych, jak i MTB. Spodenki z wkładką lepszej jakości zapewnią nam większe poczucie komfortu podczas długich treningów oraz zmniejszą ryzyko otarć wrażliwych części ciała.
 
WYKONANIE
 
Estetyka i wykonanie stroju rowerowego to również jeden z ważniejszych czynników. W profesjonalnej odzieży kolarskiej coraz częściej używa się płaskich szwów, które nie są tak odczuwalne na ciele jak zwykłe szwy. Dodatkowo nadają ciuchom ładnego wyglądu. Perfekcyjne szycie ma duży wpływ na to, jak strój układa się na naszym ciele, a za co tym idzie na poczucie wygody podczas jazdy na rowerze.
 
Podsumowując, używanie profesjonalnej, dobrej odzieży kolarskiej ma mnóstwo zalet. Dlatego, jeśli cenicie sobie komfort i wygodę, warto inwestować w wysokiej jakości stroje rowerowe.  Zwłaszcza, że są one dostępne w rozsądnych przedziałach cenowych.
 

autor: Ewa Duszyńska (Ruda) - kolarstwo to jej największa pasja, a z rowerem jest związana odkąd pamięta. Od kilkunastu lat ściga się w zawodach amatorskich w różnych dyscyplinach (MTB, szosa, enduro, xc). W jeździe na rowerze najbardziej liczy się dla niej frajda. Obecnie reprezentuję teamy Quest Road oraz Quest Team MTB. Była redaktorką w "Magazynie Bike".